Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Blog

Lampy z agatów XXIV Lwóweckie Lato Agatowe

Wystawa lamp z agatów

XXIV Lwóweckie Lato Agatowe 14-16 lipca 2023 r. Wystawa lamp z agatów Pracowni Artystycznej z Kłodzka.

Więcej

Twórczość to wyższa forma etosu pracy!

Tym, co odróżnia człowieka od świata przyrody, a także od bezdusznej cybernetyki, jest zdolność tworzenia w znaczeniu artystycznym. Twórczość jest wyższą formą etosu pracy i należy do fundamentów humanizmu opartego o dążenie do piękna, prawdy i dobra, zatem tworzę! 

Więcej
Besaleel i Oholiab przy pracy

Budowniczy Arki Przymierza. Ciekawostka z Heidelbergu!

W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Heidelbergu, w Niemczech, znajduje się iluminowany rękopis Ksiąg Biblijnych: Mojżeszowych, Jozuego, Sędziów i Rut. Pochodzi on z 1477 roku. Jedna z ilustracji przedstawia dwie postacie biblijne... 

Więcej
Mojżesz i Aaron przed Arką Przymierza, James Tissot, ok. 1902 r.

O wizerunkach Arki Przymierza uwaga być może ciekawa, ale krótka

O Arce Przymierza wiemy prawie wszyscy, dowiadujemy się z różnych książek, leksykonów, filmów, w tym sensacyjnych oraz z katechizmów, no i oczywiście z Biblii. Jednak mało kto zwraca uwagę na fakt, że ów przedmiot przedstawiano w sztuce chrześcijańskiej na trzy różne sposoby, ale dwa z nich są niezgodne z literą opisu podanego w Biblii.

Więcej
Indiana Jones i tzw. Święty Graal, kadr z filmu

Indiana Jones i fałszywy Święty Graal. O pewnej pomyłce archeologicznej

Wszyscy znamy film Stevena Spielberga pt. "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Jedna z ostatnich scen filmu pokazuje odnalezienie Świętego Graala. Bohater filmu trzyma w ręce kielich i wszyscy są przekonani, że jest to Święty Graal - rzekomy kielich z ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa.

Więcej

Tworzę, bo istnieję, czy istnieję, chociaż nic nie tworzę? - oto pytanie

Tworzę, bo jestem, czy istnieję, chociaż nic nie tworzę? - oto pytanie. Brzmi to podobnie jak w "Hamlecie" Szekspira, gdzie bohater stał przed trudnym wyborem.

Więcej
Ołtarz w kaplicy Elektorskiej, przy katedrze wrocławskiej

Czy istnieje związek między Świętym Graalem a Arką Przymierza?

Czy istnieje związek między Świętym Graalem a Arką Przymierza? Oczywiście, że istnieje. Święty Graal jest kielichem, do którego zebrano zbawczą Krew Jezusa. Ona stała się ofiarą Nowego Przymierza. Jej zapowiedzią, czyli prefiguracją Nowego Przymierza jest Arka Przymierza ze Starego Testamentu.

Więcej

Na tropie Świętego Graala. Uwaga krytyczna

Wielu historyków sztuki ignoruje, lub nie zwraca uwagi na fakt, że w wizerunkach sceny św. Marii Magdaleny pod Krzyżem jest przedstawiony Święty Graal. 

Więcej
Ukrzyżowanie, rzeźba barokowa, Most gotycki w Kłodzku, 1734 r., fot. opublikowana za zgodą autora

Święty Graal na Ziemi Kłodzkiej. Nie wierzysz, to przeczytaj!

To nie jest żadna fantazja autora, muszę to podkreślić już na początku. Temat dotyczy słynnego Świętego Graala, który jak wiemy, w tradycji religijnej kultury europejskiej, miał być kielichem z Ostatniej Wieczerzy, do którego według jednej z legendarnych już historii miał Józef z Arymatei zebrać krew z ciała wiszącego na krzyżu Jezusa.

Więcej
Pomnik nagrobny arcybiskupa Arnosta z Pardubic w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku (fot. z domeny publicznej, za pozwoleniem autora)

O największym sekrecie Ziemi Kłodzkiej refleksja krótka

Każdy region w naszym kraju ma zapewne jakieś osobliwości, które czasami są mniej lub bardziej zauważane, albo popadają w zapomnienie. Chyba tak jest z Ziemią Kłodzka, z jej najważniejszym sekretem.

Więcej

Epitafium dla Andreasa Faulhabera!

To nie jest żadna tymczasowa sprawa, lecz ważna akcja "pro publico bono". Uważam, że w obecnych czasach należy szczególnie pamiętać o przeszłości.

Więcej
Tryptyk kłodzki

Tryptyk kłodzki. Moja refleksja nad tradycją i historią dawnego Hrabstwa Kłodzkiego

Żyjemy w czasach dziwnych, w których celowo lub z innych powodów zaciera się świadomość historyczną na rzecz nowego modelu życia związanego z konsumpcją i nawet wszechobecną już cybernetyką. 

Więcej
Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com