Budowniczy Arki Przymierza. Ciekawostka z Heidelbergu!

  • Besaleel i Oholiab przy pracy

    Besaleel i Oholiab przy pracy

W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Heidelbergu, w Niemczech, znajduje się iluminowany rękopis Ksiąg Biblijnych: Mojżeszowych, Jozuego, Sędziów i Rut. Pochodzi on z 1477 roku. Jedna z ilustracji przedstawia dwie postacie biblijne zajęte pracami rzemieślniczymi, we wnętrzu świątyni, w otoczeniu żydowskich kapłanów i dostojników. To Besaleel budowniczy Arki Przymierza i Oholiab budowniczy pracujący przy budowie Przybytku Mojżeszowego. Jest to ciekawostka, gdyż dotyczy ona rzadkiego w sztuce plastycznego wyobrażenia biblijnej historii o budowniczym Arki Przymierza, Besaleelu, któremu osobiście zlecił to sam Mojżesz.

Ilustracja: Besaleel i Oholiab przy pracy, ilustracja z Cod. Pal. germ. 16-18, Dreibändige Bibel, zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Heidelbergu, link: https://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/cpg16/0237/image 

Postscriptum

"Potem Besaleel zbudował arkę z drzewa akacjowego, której długość wynosiła dwa i pół łokcia, jej zaś szerokość i wysokość półtora łokcia. I pokrył ją szczerym złotem wewnątrz i zewnątrz, i uczynił na niej dokoła złoty wieniec. Odlał dla niej cztery pierścienie ze złota i [przymocował] je do czterech jej rogów: dwa pierścienie do jednego jej boku i dwa pierścienie do drugiego jej boku. Również zrobił drążki z drzewa akacjowego i pokrył je złotem. I do pierścieni na obu bokach arki włożył te drążki [służące] do jej przenoszenia. Uczynił też przebłagalnię ze szczerego złota, a długość jej wynosiła dwa i pół łokcia, jej zaś szerokość półtora łokcia. Dwa też cheruby wykuł ze złota, uczynił zaś je na obu końcach przebłagalni: jednego cheruba na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Wykonał cheruby razem z przebłagalnią na obu jej bokach. Cheruby miały skrzydła rozpostarte ku górze i zakrywały nimi przebłagalnię. Twarze miały zwrócone jeden ku drugiemu, i ku przebłagalni były [zwrócone] twarze cherubów" Wj 37, 1-9.

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com