Lampy z agatów
Pracowania Artystyczna w Kłodzku przedstawia autorskie lampy z agatów. W poszczególnych realizacjach wykorzystano podstawy metalowe, niekiedy łączone z kamieniem, o różnorodnych stylach z przełomu wieków. Do wykonania kloszy użyto agatów pochodzących z Brazylii, Malawi, Madagaskaru oraz Meksyku. Drobiazgowa selekcja najlepszych kamieni oraz precyzyjne wycinanie plastrów pozwala uzyskać ciekawe światło o nasyconych barwach.
Lampa z agatów - Brazylia
Lampa z agatów - Brazylia
Lampa z agatów - Malawi
Lampa z agatów - Malawi
Lampa z agatów - Malawi
Lampa z agatów - Madagaskar
Lampa z agatów różnego pochodzenia
Agat to wielobarwna odmiana chalcedonu, nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy rzeki Achates, gdzie minerał ten był wydobywany w czasach starożytnych.
Właściwości:
Zbudowany z tlenku krzemu, twardość w skali Mohsa 6,5-7, przełam nierówny, brak łupliwości. Agaty cechuje budowa wstęgowa lub koncentryczna. Kolejne strefy budowane są przez mikrokrystaliczny kwarc, a barwę wstęgom dodają domieszki innych minerałów i pierwiastków.
Występowanie:
Agaty formują się w postaci kulistych lub nieregularnych nagromadzeń, o rozmiarach do kilku metrów. Występują również jako wypełnienia szczelin w skałach wulkanicznych. Jeśli próżnia skalna nie do końca zostanie wypełniona masą agatu, powstają formacje zwane druzami, czyli w środku agatu mogą krystalizować inne minerały np. kwarc, kalcyt, getyt. Największe złoża agatów znajdują się w Brazylii, Urugwaju, Niemczech, Australii, Indiach, Chinach, na Madagaskarze, Meksyku, Maroku i Stanach Zjednoczonych. W Polsce agaty występują na Dolnym Śląsku i w okolicach Krakowa.
Odmiany agatów:
Wyróżniamy wiele odmian agatów i dzielimy je zarówno ze względu na pochodzenie jak i na formy występowania między innymi: dendrytowe, szczelinowe, forteczne, koronkowe, krajobrazowe i wiele innych. Odmianami agatu są między innymi sardonyks, agat ognisty, onyks.
Agat jest odmianą chalcedonu. To wielobarwny kamień, którego urok tkwi w jego warstwowej lub koncentrycznej budowie. Fascynującą cechą agatów jest ich warstwowanie. Przecięty agat ujawnia kolorowe warstwy, układające się w różnorodne wzory. Agaty najczęściej znajdziemy wśród wylewnych skał magmowych, takich jak bazalty, melafiry, andezyt i porfiry, oraz rzadziej w skałach osadowych. Mogą tworzyć migdały, buły, geody oraz formy żyłowe. Istnieje wiele odmian agatów, każda z nich wyróżnia się unikalnym wzorem i charakterystyką.
Geneza agatów jest związana głównie z procesami wulkanicznymi. Mogą one także tworzyć wtórne złoża w skałach osadowych. Pojawiają się w miejscach, w których zachodziły procesy wielokrotnego wydzielania się krzemionki z roztworów, lub cyklicznego wytrącania się pigmentu w żelu krzemionkowym. Agaty są zbudowane z różnych form tlenku krzemu, dominującą postacią jest chalcedon z dodatkiem kwarcu. Zdarza się także obecność opalu.
Zawartość wody w agatach mieści się w granicach 0,5 - 3% Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą agatów są ich wstęgi, często różnokolorowe. Agat może przybierać wiele barw: od szarości, poprzez odcienie białe, szaroniebieskie, brązowe, aż po czarne, żółte, pomarańczowe, niebieskie, czerwone i zielone. Te różnorodne kolory powstają dzięki obecności domieszek związków żelaza, manganu czy chlorytów.