Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

O wizerunkach Arki Przymierza uwaga być może ciekawa, ale krótka

O Arce Przymierza wiemy prawie wszyscy, dowiadujemy się z różnych książek, leksykonów, filmów, w tym sensacyjnych oraz z katechizmów, no i oczywiście z Biblii. Jednak mało kto zwraca uwagę na fakt, że ów przedmiot przedstawiano w sztuce chrześcijańskiej na trzy różne sposoby, ale dwa z nich są niezgodne z literą opisu podanego w Biblii.

Pierwszy sposób to jako płaska skrzynia zgodnie z biblijnym opisem (to jeden z najstarszych wizerunków, znajduje się on w Santa Maria Maggiore w Rzymie, z ok. 440 r.).

Drugi to jako obudowa o zaokrąglonym kształcie z przeznaczeniem na przechowywanie Tory (najstarszy wizerunek to fresk z Dura Europos, ok. 245-256 r. n.e.).

Trzeci to na kształt kapliczki o szpiczastym szczycie (najstarszy przykład to "Zwój Jozuego", z X wieku n.e.).

Najbardziej zgodny z Biblią to wizerunek skrzyni z cherubinami niesionej na lektyce (np. Arka Przymierza, katedra w d' Auch i wiele innych).

Jednak jednym z najstarszych wizerunków i chyba wiarygodnych, jest relief na Łuku Triumfalnym Tytusa w Rzymie. Jak wiemy z historii, Tytus podbił państwo żydowskie w Judei w czasie powstania w 70 r. n.e. i zrabował świątynię w Jerozolimie, a było tam sporo bogactwa. Zadowolony z tego niecnego czynu kazał uwiecznić to zdarzenie na owym Łuku Triumfalnym. Jednakże czas zniszczył wiele płaskorzeźb, ale mimo tego jedna z nich, tę ze sceną Arki Przymierza można odczytać. Widać tam jak Rzymianie niosą łupy ze świątyni jerozolimskiej, widzimy tam Menorah - smybol przymierza stojący na Arce Przymierza. Biorąc pod uwagę realizm wszystkich scen z tego Łuku, należy uznać tę scenę za wiarygodny wizerunek.

Innym wiarygodnym wizerunkiem Arki Przymierza jest fragment reliefu z synagogi (tzw. Biała Synagoga) w Kafarnaum powstałej ok. IV lub V w. n.e. (to późniejsza synagoga, niż ta, w której nauczał Jezus). Wielu uczonych jest zgodnych z tym, że ten relief przedstawia Arkę Przymierza.

Na koniec coś ciekawego! Jeden ze starożytnych egipskich reliefów przedstawia scenę pogrzebową i jak widać, niesiona jest tu skrzynia podobnie jak w wizerunkach Arki Przymierza! 

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com