Tworzę, bo istnieję, czy istnieję, chociaż nic nie tworzę? - oto pytanie

  • A. Rodin, "Myśliciel"

    A. Rodin, "Myśliciel"

  • Wybór należy do Ciebie, czy pozostaniesz jako homo sapiens, czy staniesz się homo electronicus!

    Wybór należy do Ciebie, czy pozostaniesz jako homo sapiens, czy staniesz się homo electronicus!

Tworzę, bo jestem, czy istnieję, chociaż nic nie tworzę? - oto pytanie. Brzmi to podobnie jak w "Hamlecie" Szekspira, gdzie bohater stał przed trudnym wyborem.

Jak głębiej się zastanowimy, to możemy dostrzec sens i różnicę w znaczeniu. Tu nie chodzi o pewne sprzeczne z sobą pytanie z zakresu logiki, na przysłowiowej zasadzie, co było pierwsze jajko czy kura, lecz o refleksje nad wolnością człowieka i twórczością. Jest ona o tyle ważna, gdyż współcześnie zacierają się granice między twórczością artystyczną a komercyjną konsumpcją.

Wydaje mi się, że człowiek staje się wolny, dlatego, że tworzy. Twórczość, a mam tu na myśli sztuki plastyczne, bo tym się zajmuję, jest działaniem uwierzytelniającym wolność człowieka.

Brzmi to niby jak frazes lub sofizmat, lecz dziś w dobie kultu techniki i cybernetyki twórczość jest tym, co nas odróżnia od świata mechanizmów, technologii, cyfryzacji życia oraz unifikacji, czyli ujednolicenia wszystkiego, które skutkuje utratą własnej tożsamości.

Zamiast posługiwać się imieniem własnym - darem Boskim, bo na obraz Boga jesteśmy stworzeni, a w takiej przecież tradycji kształtowała się europejska kultura, stajemy się numerami, mamy "nip-y, pesele, kody", czekają na nas chipy i Bóg jeden wie, co jeszcze otrzymamy.
Pamiętajmy jednak, że cybernetyka nie ma duszy artysty, nie ma serca dobrodzieja i nie ma naturalnej ludzkiej wolności.

Dlatego refleksja nad istotą twórczości i ludzkiej tożsamości jest przyczynkiem do ochrony homo sapiens przed zagładą, jaką stanie się powszechna cyfryzacja ludzkości. 

Ilustracja pierwsza: A. Rodin, "Myśliciel", 1880 r., il. z domeny publicznej: Wikimedia Commons, link: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Thinker_close.jpg 

Ilustracja druga: Wybór należy do Ciebie, czy pozostaniesz jako homo sapiens, czy staniesz się homo electronicus!

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com