Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Święty Graal na Ziemi Kłodzkiej. Nie wierzysz, to przeczytaj!

To nie jest żadna fantazja autora, muszę to podkreślić już na początku. Temat dotyczy słynnego Świętego Graala, który jak wiemy, w tradycji religijnej kultury europejskiej, miał być kielichem z Ostatniej Wieczerzy, do którego według jednej z legendarnych już historii miał Józef z Arymatei zebrać krew z ciała wiszącego na krzyżu Jezusa. Jest wiele historii tego kielicha, np. św. Wawrzyniec miał do przekazać go na przechowanie do Walencji, jeszcze inna historia mówi o rzekomej jego obecności w Anglii i w związku z królem Arturem. Jednakże w sztuce sakralnej ten kielich często jest powiązany z legendarną dziś historią św. Marii Magdaleny. Ponoć ona płacząc pod Krzyżem Jezusa, zebrała Jego Zbawczą Krew do kielicha z Ostatniej Wieczerzy. Dlatego tę Świętą przedstawiano z kielichem jako jej atrybutem nawiązującym do historii Krwi Zbawiciela, czyli Świętego Graala.

A teraz najważniejsze! Tysiące ludzi przechodzi dziennie przez Most gotycki nad Młynówką w Kłodzku, oczywiście wiadomo, że setki tysięcy rocznie. Jednak mało kto zauważa, że właśnie na tym moście jest widoczny wizerunek Świętego Graala. Jedna z rzeźb przedstawia "Ukrzyżowanie Jezusa i św. Marię Magdalenę" (barokowa rzeźba z 1734 roku). Z boku, po prawej stronie, na dole znajduje się kielich, to właśnie wizerunek Świętego Graala, to jest kielich, do którego św. Maria Magdalena zebrała Krew Jezusa.

Ten kielich jest uszkodzony, bo piaskowiec, w którym go wyrzeźbiono, uległ erozji. Jednakże na podstawie praktykowanej m.in. przeze mnie metody odtwarzania artefaktów jasno stwierdzam, że to kielich, czyli w tym przypadku wizerunek Świętego Graala.

Udowadniam to w sposób prosty: to metoda porównawcza stosowana w historii sztuki. Swego czasu zwiedzałem kościół Parafialny w Lądku-Zdroju i tam przyglądałem się jednej z barokowych rzeźb Michała Klahra Starszego. To "Ukrzyżowanie i Maria Magdalena". Moją uwagę zwróciło tematyczne podobieństwo tej rzeźby do kłodzkiego wizerunku "Ukrzyżowania" z Mostu gotyckiego nad Młynówką. Oczywiście w tej lądeckiej rzeźbie zauważyłem kielich, czyli tego Świętego Graala.

Ostatnio zajmuję się odtwarzaniem i rekonstrukcją artefaktów. Zauważam, że to ważne, ponieważ wiele przedmiotów i dzieł kultury ginie lub popada w zapomnienie.
Jak już wspominałem, setki tysięcy ludzi przechodziło koło tej kłodzkiej rzeźby i nikt się nie domyślili, że tam jest wizerunek Świętego Graala. Nie domyślono się, bo on uszkodzony
Zatem czy nie warto byłoby odtworzyć ten przedmiot? Wykonać jego rekonstrukcję, np. w piaskowcu lub sztucznym kamieniu, aby przypomnieć o tej słynnej historii Świętego Graala?

Postscriptum

To niejedyny przykład Świętego Graala w tym mieście. W kaplicy pw. św. Marii Magdaleny w Kłodzku (przy ul. Łukasińskiego) znajduje się ołtarz z II poł. XIX wieku, na którym obok sceny z Ukrzyżowanego Jezusa jest wizerunek Marii Magdaleny i też Świętego Graala!

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com